تصاویر ماهواره ای چیست؟

تصاویر ماهواره ای چیست؟

تفسیر و بررسی عکس هوایی امروزه کاربرد های زیادی دارد همچنین در گذشته نیز تفسیر عکس هوایی کمک های بسیاری به بشر کرده است. از تفسیر عکس هوایی در امور نظامی، محیط زیست، تهیه نقشه و .. استفاده می شد.

امروزه به جهت حل اختلافات ملکی از تفسیر عکس هوایی استفاده می شود. در حقیقت ممکن است بر سر حدود و مرز های ملک اختلافاتی به وجود آید. در نتیجه لازم است تامین دلیلی تهیه نمود و به مراجع قضایی ارائه نمود.

برای انجام تفسیر عکس هوایی نیاز است عکس هوایی و تصاویر ماهواره ای تهیه شود. تصاویر ماهواره ای چیست؟ این تصاویر با ماهواره اخذ می شود. همچنین عکس هوایی توسط سازمان نقشه برداری و جغرافیایی اخذ می گردد.

برای انجام تفسیر عکس هوایی لازم است به فردی متخصص مانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه کرد. این متخصص توانایی تفسیر عکس های هوایی را دارد و می تواند با استفاده از روش ها و تجهیزاتی همانند استریوسکوپ عکس های هوایی را تفسیر نمایدو اطلاعات مورد نیاز را از آن استخراج نماید. عکس های هوایی توسط سازمان نقشه برداری و جغرافیایی اخذ می گردد.

این متخصص بعد از تهیه عکس هوایی سپس تفسیر و بررسی عکس هوایی با استفاده از نرم افزار و تجهیزات مخصوص انجام خواهدداد و در نتیجه بعد از استخراج اطلاعات مورد نظر از عکس هوایی گزارش تفسیر عکس هوای تهیه می شود. و این گزارش مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

اراضی ملی چیست؟

اراضی ملی به زمینی گفته می شود که سابقه احیا در آن وجود ندارد. و زمین شکل طبیعی خود را حفظ کرده است ممکن است برخی از اراضی به اشتباه ملی اعلام شوند. اراضی ملی متعلق به دولت می باشد. در صورتی که افراد به ملی اعلام شدن اراضیشان معترض باشند می توانند مدارکی را به عنوان تامین دلیل تهیه و به مراجع قضایی ارائه دهند.

در واقع لازم است سابقه احیا در اراضی بررسی شود. برای بررسی سابقه احیا انجام تفسیر عکس هوایی قدیمی ضروری می باشد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این تامین دلیل را تهیه نماید و با مهل و امضای خود به آن ارزش ببخشد.

تفسیر عکس هوایی برای اثبات وجود بنا در ملک

عکس های هوایی توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی اخذ می شود. و تغییراتی که در زمین رخ می دهد به واسطه این عکس ها ثبت می شود. با تفسیر عکس هوایی می توان اطلاعاتی را از گذشته ملک به دست آورد. در صورتی که اراضی زراعی اعلام شود و مالک مدعی باشد که اراضی اش مسکونی است. می تواند گزارش تفسیر عکس هوایی را به عنوان تامین دلیل تهیه نماید. در حقیقت لازم است وجود بنا در اراضی اثبات شود.

برای تفسیر عکس های هوایی و ماهواره ای ابتدا باید عکس های هوایی مربوط به ملک تهیه گردد. کارشناس بعد از تهیه این عکس ها در سنوات مختلف برای اینکه بتواند بنا را شناسایی نماید تجریه تحلیل عکس ها را آغاز می کند. و در واقع با استفاده از استریوسکوپ تفسیر عکس های هوایی را انجام می دهد. و با روش برجسته بینی تمامی عوارض قابل تشخیص خواهند بود. بعد از تشخیص بنا در عکس هوایی در ادامه گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه می شود.

تفسیر عکس هوایی جانمایی ملک

در صورتی که دیوار کشی و حدود مابین بین دو ملک مجاور از بین رفته باشد. و همین امر باعث بروز اختلافاتی گردد. در حقیقت با نا معلوم شدن مرز ها و حدود اراضی ممکن است به حدود ملک تعارض رخ دهد. بنابراین برای حل این نوع اختلافات لازم است حدود و مرز های ملک معلوم شود.

در حقیقت لازم است تامین دلیلی را تهیه نمود و به مراجع قضایی ارائه داد.

این تامین دلیل با تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای قابل تهیه می باشد.

عکس هوایی و تصاویر ماهواره ای چیست؟ این تصاویر با استفاده از تجهیزات دقیقی اخذ می شود تا در نتیجه اطلاعاتی از زمین ثبت گردد

عکس های هوایی در تمام دوره ها یعنی دوره های گذشته تا به حال توسط سازمان نقشه برداری کشور اخذ می شوند.

برای تفسیر عکس های هوایی حتما باید به افراد متخصص مراجعه کردد تا در نهایت این عمل با دقت بالا انجام شود. تا اطلاعات با ارزش و دقیقی از عکس ها استخراج گردد. کارشناس رسمی دادگستری می تواند تفسیر و بررسی عکس هوایی را با دقت بالا انجام دهد. برای انجام تفسیر عکس هوایی از استریوسکوپ استفاده می شود. در نتیجه حدود اربعه اراضی تشخیص داده می شود. با جانمایی عکس هوایی بر روی زمین حدود اراضی معلوم می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام تهیه می شود. این نقشه قابل ارائه به مراجع قضایی برای حل اختلافات خواهد بود.

تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی دادگستری

دولت مالک اراضی ملی می باشد. در صورتی که این اراضی را تشخیص دهد آن را تصاحب خواهد کرد. اراضی ملی زمینی می باشد که سابقه احیا در آن وجود ندارد و شکل طبیعی خود را حفظ نموده است . با ملی اعلام شدن اراضی لازم است سابقه احیای اراضی بررسی گردد.

ممکن است به اشتباه برخی از اراضی در این لیست قرار بگیرند بنابراین مالکینی که اراضیشان ملی اعلام شده است میتوانند تامین دلیلی را با تفسیر عکس هوایی تهیه نمایند.

برای انجام تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای برای بررسی سابقه احیا در اراضی میبایست به متخصصی مورد اعتماد مراجعه نمود. که به بانک اطلاعات ثبتی املاک منطقه دسترسی داشته باشد. در واقع به منظور انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا لازم است به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا عکس هوایی قدیمی را تهیه خواهد کرد. عکس هوایی باتوجه به سال و موقعیت عکسبرداری تهیه می شود. سپس تفسیر عکس هوایی انجام می شود. برای انجام تفسیر عکس هوایی از استریوسکوپ استفاده می شود. و در نتیجه سابقه احیا زمین بررسی می شود و در صورتی که سابقه احیا در اراضی معلوم شود. گزارشی در اینباره تهیه می شود. این گزارش مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود. در نتیجه حل اختلافات ملکی ممکن خواهد بود.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما