تهیه نقشه یو تی ام برای ثبت ملک در تهران

تهیه نقشه یو تی ام برای ثبت ملک در تهران

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی منحصر به فرد است. تهیه نقشه یو تی ام برای ثبت ملک در تهران به منظور تثبیت مالکیت ملک برای مالکان ملک انجام یم شود. که تهیه این نوع از نقشه توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می شود. امروزه برای ثبت ملک و گرفتن سند تک برگ برای آن باید ابتدا موقعیت دقیق ملک را بر روی زمین معلوم شود. تا آن قطعه از زمین در سیستم کاداستر کشور ثبت شود. و برای آن قطعه از زمین به نام مالک سند مالکیت صادر شود. که این روند از طریق نقشه یو تی ام انجام می شود. که توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری انجام می شود.

برای تهیه نقشه یوتی ام باید به یکی از کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری مراجعه کنید. تا با استفاده از تجهیزات نقشه برداری و در محل میک مختصات گوشه های ملک را برداشت کنند. و با ترسیم نقشه یو تی ام مربوط به ملک و با توجه به مختصات برداشت شده به مساحت دقیقی از ملک دست پیدا می کنند.

با درج مختصات ها یو تی ام برداشت شده از نقشه و اطلاعات مربوط به ملک و مالک نقشه ملک مورد نظر را چاپ کرده و توسط کارشناس رسمی دادگستری مهر و امضا شود. تا نقشه یوتی ام تهیه شده از ملک در سازمان های دولتی دارای اعتبار شود.  از جمله مواردی که در راستای تهیه نقشه یو تی ام باید توجه داشت این است که این نقشه تهیه شده حتما دارای مهر و امضا از طرف یک کارشناس رسمی نقشه برداری باشد تا دارای اعتبار باشد. و هم این که نقشه یو تی ام تهیه شده دارای فرمت و دقت مد نظر سازمان ها باشد تا از هزینه های گزاف در روند ثبت ملک جلوگیری شود.

نقشه یو تی ام utm

این نقشه یو تی ام مخفف عبارت universal transverse Mercator بوده که یک نوع سیستم تصویر است. نقشه یو تی ام برطبق یک سیستم مختصات جهانی تهیه می گردد. که هر نقطه از کره زمین دارای مختصات منحصر به فرد خودش است. با تعیین مختصات یو تی ام کنج ها موقعیت آن با دقت بالا در حد سانتی متر به دست می آید. و بر روی زمین تثبیت می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. تهیه این نقشه کاربرد های بسیاری در امور مختلف از جمله ثبت ملک دارد. تهیه نقشه یو تی ام برای ثبت ملک در تهران را می توان به این متخصص سپرد.

روش به دست آوردن نقشه یو تی ام

نقشه برداری یو تی ام امروزه با روش های مختلفی انجام می شود تا نقشه یوتی ام با دقت بالا تهیه شود. امروزه نقشه برداری رو تی ام با روش هایی همچون پهباد، دوربین های نقشه برداری و جی پی اس انجام می شود. روش های تهیه نقشه یو تی ام به شرح زیر است.

  • استفاده از دوربین های نقشه برداری : در این روش بدون کمک جی پی اس با استفاده از دوربین نقشه برداری توتال استیشن انجام می شود. در نتیجه بر طبق آن و با استفاده از نرم افزار مخصوص موقعیت ملک بر روی نقشه پایه یک دو هزارم جانمایی می شود.
  • استفاده از جی پی اس دو فرکانسه: در این روش وضعیت ملک ثبت می شود و ابعاد و مختصات آن به دست می آید. در این روش نقشه بردار با کمک جی پی اس دو فرکانسه وضعیت زمین را نقشه برداری می کند. بر طبق این روش چهار طرف ملک اندازه گیری می شود و در نتیجه با نرم افزار مخصوص محاسبه انحام می شود.
  • روش ترکیبی: در این روش از جی پی اس دو یا سه فرکانسه و دوربین توتال استیشن استفاده می شود. با این روش در نتیجه دقت افزایش می یابد. به خصوص برای زمین هایی که عوارض شکستگی های زیادی دارند. همچنین برای اراضی که دارای درخت بسیاری می باشند. نیز مناسب ترین روش است. با اینکه مختصات به دست آمده از نقشه یو تی ام بسیار دقیق است. اما اگر این کار توسط افراد غیر متخصص انجام شود. نتیجه کاملا عکس خواهد بود و دستگاه ارور می دهد. بنابراین برای بهترین و دقیق ترین نتیجه نقشه برداری باید توسط افراد متخصص انجام شود.

تهیه نقشه یو تی ام چه مزایایی دارد؟

نقشه یو تی ام امروزه از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. این نقشه به این دلیل در خواست می شود زیرا مزایای بسیاری دارد. مزایای تهیه نقشه یو تی ام شامل موارد زیر است:

  • تثبیت پلاک ملک مورد نظر در موقعیت خود
  • به دست آوردن مساحت دقیق در حد سانتی متر مربع
  • عدم تعارض و تجاوز و جابه جایی با سایر پلاک ها
  • کاهش اختلافات ملکی
  • تسهیل جانمایی و تطبیق املاک
  • تدقیق مشخصات ثبتی ملک با وضعیت مکانی ملک
  • امکان بررسی وضعیت دقیق موقعیت ملک

تهیه نقشه یو تی ام برای انجام امور ثبتی ملک

نقشه یو تی ام برای انجام امور ثبتی ملک کاربرد های بسیاری دارد. یکی از مواقعی که نقشه یو تی ام از عرصه ملک از مالکین در خواست می شود. زمانی است که افراد قصد اخذ سند تک برگ و تعویض سند دفترچه ای را داشتته باشند. و مالک بخواهد ملک خود را ثبت کند.

در نتیجه تهیه نقشه یو تی ام ضروری می باشد تا در نتیجه ابعاد، مساحت و موقعیت منحصر به فرد ملک حاصل شود. با معلوم شدن اطلاعات فنی ملک اخذ سند تک برگی ممکن است.

برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا برداشت و سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. برای اینکه نقشه تهیه شده با دقت و کیفیت بالایی تهیه شود. کارشناس از روش های و تجهیزات دقیقی بهره خواهد برد.

برای تهیه این نقشه می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به جهت تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده خواهد کرد. در نتیجه بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با دقت بالا انجام می شود. نقشه یو تی ام با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما